Boli sme pri tom…Titus je blahoslavený!

Od 29.9 do 1.10 sa skupinka 25 mladých z Dolného Kubína spolu so sestrami saleziánkami vybrali na blahorečenie mučeníka za duchovné povolania, dona Titusa, do Bratislavy.

Ochotné bratislavské rodiny sa ponúkli, že mladí u nich môžu prenocovať, dokonca im navarili a niektorým urobili obhliadku mestom a iné výlety. Po príchode dostal každý štartovací balíček, ktorý obsahoval vstupenky, lístky a mikinu s vlastnoručným podpisom Titusa, a tak po celej Bratislave chodili ľudia rovnako oblečení.  V sobotu sa uskutočnilo blahorečenie. Na slávnostnej sv. omši sa zúčastnilo skoro 25 tisíc ľudí z celého Slovenska a my sme boli pri tom….

Keď som sa chystal do Bratislavy. V hlave som počítal s tým, že idem na pre mňa možno „nezrozumiteľnú“ akciu. Moc sa mi tam nechcelo. Myslel som si, že to bude plné nejakých zdĺhavých obradov, ktorým nebudem chápať, že am bude pre mňa veľa vzdialenej latinčiny. Ale keď som tam prišiel, ostal som v úžase. Od piatku do nedele som stretával priateľov, ktorých som dlho nevidel. V sobotu, keď som stál na lúke v Petržalke, uvedomil som si úžasnosť a veľkosť našej cirkvi. A keď blahorečili nášho Titusa, to bol moment, kedy sa tisli ľuďom slzy do očí. Bol to krásy obraz živej cirkvi, ktorá sa teší zo svojho nového blahoslaveného brata. Bol to pre mňa víkend plný Božej milosti a veľkosti, keď dáva svojim veriacim za vzor človeka, ktorý je príkladom odovzdanosti Bohu.“ Zhodnotil svoje dojmy Adam.

Poobede sme sa presunuli do Hant arény, kde bol prichystaný program, ktorý moderoval Lukáš Latinák. Najväčšiu pozornosť získal  Michal Titus Radošínsky, birmovný syn Titusa Zemana. Rozprával o jeho živote a vzťahu s Titusom. Veľmi zaujímavá tiež bola svetelná šou, kde chalan z Čiech pomocou svetla v spreji znázorňoval celý život Titusa.

Saška cítila vďačnosť a povedala: „Myslím, že počas víkendu blahorečenia sa nám všetkým stal Titus blízky osobitným spôsobom. Páčila sa mi téma: „prekroč svoje hranice“, ktorá pozýva aj mňa hľadať, kde vo svojom živote potrebujem byť odvážna a viac dôverovať. Okrem toho sa mi veľmi páčila hudba a spev, ktorá sprevádzala vigíliu a hlavnú omšu a aj vďaka ktorej mal človek pocit, že má milosť byť účastný  sa veľkej slávnosti. Bol to ozaj požehnaný čas a teším sa, že Titus môže orodovať v nebi za nás a našu odvahu.“

Alexandra Kvietková a Zuzana Dibdiaková

 

Inštitút dcér Márie Pomocnice
Kremnická 17, 851 01 Bratislava
Slovensko, Európa
00421 263 814 955
slkfma@nextra.sk
IČO: 00677728
Číslo účtu: SK 80 7500 0000 0040 0786 8759
Inštitút Dcér Márie Pomocnice spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na www.gdpr.kbs.sk